Kat Kaloriferi Sobaları
  Tüm Türkiye'de Bayilikler Verilecektir.
Başvuru İçin Lütfen Tıklayınız.
EN

Sıkça Sorulan Sorular


6) Stratford Katı Yakıtlı Kat kaloriferi Sobalarında güvenlik unsuru nasıldır?

Stratford katı yakıtlı kat kaloriferi sobalarımızın tüm modellerinin arkasında 2 giriş 2 çıkış olmak üzere 4 tane ana hat vardır. Bunlardan ikisi genleşme tankı gidiş ve dönüşü ,diğer ikisi radyatör gidiş ve dönüşüdür. Genleşme tankına giden hat sürekli yükselerek hareket eder ve genleşme tankı sistemde en üstte  yer alan radyatörden daha yukarıda bulunmalıdır. Yine bu hat üzerine ısı dönüşüm radyatörü olarak adlandırılan radyatör bağlanır, böylece elektrik kesintisi ya da sirkülasyon pompasının bozulması gibi olumsuzluk yaratan durumlarda sistem bu hat üzerinde gider ve döner. Bu da sobanın iç haznesinde yer alan suyun kaynama sistemin patlama ihtimalini ortadan kaldırır.

 

7) Stratford kat kaloriferi nereye kurulabilir?

Stratford kat kaloriferi sobaları baca çıkışı olan heryere kurulabilir. Genellikle evin en geniş alanı olan salona kurulan şömine tipi kat kaloriferi sobaları ön gövdesinden odaya verdiği sıcaklık sayesinde bulunduğu yeri ısıtabilmektedir. Startford sobalarının geniş camlı modelleri ateşi izleme imkanı sunmaktadır.

 

8) Stratford katı yakıtlı kat kaloriferi sobalarının uygunluğu ve radyatör sayısı nasıl belirlenir?

5 metretül’ den 19  metretül’ e kadar  kapasiteli 6 boy kat kaloriferi sobamız mevcuttur. İhtiyaç duyduğunuz metretül radyatör sayısını  ya da  ısıtmak istediğiniz alanı ve bulunduğunuz şehri belirttiğinizde sizin için uygun Stratford katı yakıtlı kat kaloriferi sobası mutlaka vardır.  Bu konuda bulunduğunuz bölgedeki yetkili odunateşi bayisi ile görüşebilirsiniz.

 

9) Stratford kat kaloriferi sobasını evin kullanma suyunu ısıtmak için kullanabilir miyim?

Evet, Stratford kat kaloriferi sobaları evinizin kullanma suyunu ısıtmak için de idealdir. Dilerseniz kullanma suyunu sadece sobanızla ısıtabilir, dilserseniz hem sobanızdan hem de güneş panellerinden faydalanarak kullanma suyunuzu ısıtabilirsiniz. Bu konudaki teknik sorularınız için lütfen soba@pus.com.tr adresine e-posta atınız.

 

10) Straftford kat kaloriferi sistemini güneş enerjisi ile entegre kullanabilir miyim?

Evet, bu konudaki farklı seçenekler için lütfen soba@pus.com.tr adresine e-posta atınız.

 

11) Stratford odun ve kömürlü kat kaloriferini mazotlu, gazlı ya da elektrikli kombi ile dönüşümlü kullanabilir miyim?

Sisteminizde eklenecek vana ile Staratford kat kaloriferli sobanızı diğer kat kaloriferi sistemleri ile entegre kullanabilirsiniz.
 

12) Ne tip yakıt kullanabiliriz?

Odun herhangi bir sobada yakılabilecek en yeşil yakıttır. Ancak kömür de yakabildiğiniz gibi sobalarımızda bitkisel atıklardan elde edilen briket odunu,pellet odunu ve prina odunu tercih edebilirsiniz.

 

13) Aarrow ve Villager odun ve katı yakıtlı şömine sobaları neden tercih edilmelidir?

İngiltere Dorset’te el işçiliğiyle üretilen bu sobaların üst yüzey  ve ön gövdesi döküm, yan yüzeyleri çeliktir. Tasarımın her bir parçasında yakıtı faydalı ısıya dönüştürecek komple sistemler sunulmaktadır. Yüksek verimli bir soba daha uzun süre yanar ve daha az yakıt kullanır.

 

14) Sobalarınızda baca çıkışı görünmeyen odun ve katı yakıt sobaları bacasız mı çalışmaktadır?

Tüm sobalarımızın baca çıkışları üstten ya da arkadan olmak üzere opsiyonludur. Bacanın konumuna ve tüketicinin isteğine bağlı olarak soba bağlantısı yapılır. Odunatesi.com ‘da  ve kataloglarımızda yeralan soba modellerine ait resimlerde baca çıkışının görünmemesinin sebebi budur.

 

15) Sobalarınız kovalı mıdır? Yakıtı nasıl doldurabilirim?

Tüm modellerimizde yakıt, ön gövdesindeki kapak aracılığıyla sobanın iç haznesine yerleştirilir.  Bu sırada bulunduğunuz odaya duman dolmasından endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü tüm şömine sobalarımız ve kat kaloriferi sobalarımız kapaklar açıldığında duman çıkışı kapalıyken gibi yine bacadan olacak şekilde tasarlanmıştır. Isınma mobilyası olarak tasarlanan sobalarımız gerçek ateşin görüntüsündeki mükemmelliği sağladığı konforlu sıcaklıkla da tamamlamaktadır.

 
16 ) Stratford kat kaloriferi sobaları ile yerden ısıtma sistemi çalıştırılabilir mi?
Stratford kat kaloriferi sobaları yerden ısıtma sistemi için de idealdir.
 
 

 

 

1) Şömine Soba nedir?

Şömine sobalar, soba verimi ve ısısı ile birlikte şömine keyfini yaşatmak için geniş cam kapaklı olarak tasarlanır.  Genellikle döküm ve çelikten yapılan bu ürünler kuru şömine soba ve sulu şömine soba (kat kaloriferi sobası) olmak üzere 2 çeşide ayrılır. Serbest duran (şömine içine yerleşmeyen ama geniş camı sayesinde şömine keyfi yaşatan) modeller olduğu gibi kapalı hazne (şömine içine direkt oturan görüntüsüyle birlikte yüksek verimli) gömme modelleri de vardır. Odunateşi firması üstün mühendislik tasarımı sonucu yüksek verimli,  dünyanın ömür boyu gövde garantisine sahip tek şömine sobasını tüketiciyle buluşturmaktadır.

 

2) Kat Kaloriferi Sobası Nedir? Faydası nelerdir?

Baca çıkışı olan her yere kurulabilen,  üzerinde su kazanı bulunan (içindeki suyun ısıtılmasını sağlayan depo ceket şeklinde giydirilmiştir ) bu  sobalar, pompa üzerinden sıcak suyu borularla radyatör sistemine dolaştırarak bir yapının her yanını eşit sıcaklıkta ısıtır. Sulu soba da denilen bu sobaların diğer kazan sisteminden farkı, tüketiciye yakıt kontrolü ve ısı kontrolü sağlamasıdır. Çünkü mekanik termostatı bulunan katı yakıtlı kat kaloriferi sobalarında konforlu ısı sıcaklığı tüketici tarafından belirlenir. Böylece ısının kontrol edilmesi tüketilecek yakıtın kontrolünü kolaylaştıracaktır. Stratford şömine tipi kat kaloriferi ön gövdesindeki camlı kapakla ateşi izleme imkanı ve şömine keyfi yaşanır.

 

3) Döküm Soba Nedir?

Demirin eritilip buharla püskürtülerek kalıplara dökülmesiyle olan bu sobalar, hem gövdesinin hem de sobanın iç kısmında yer alan malzemelerin döküm olması sobanın ömrünü uzun tutmakla birlikte, geniş alanların ısıtılmasını sağlar. Döküm sobalar çabuk soğumadığı için uzun süreler ve gece boyunca yakmak için idealdir.  Döküm sobaların geleneksel çift kapaklı ve modern tek kapaklı tasarımları vardır. Her zevke hitap eden modellerliyle ısınma mobilyası da denilen bu Odunateşi döküm sobaları, yüksek mühendislik çalışmasıyla desteklenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda yakıttan en yüksek verim alınan, ömür boyu gövde garantisine sahip sobalar üretilmiştir.

 

4) Gömme Soba Nedir?

Standart şömine boşluğuna uyan bu gömme sobalar evlerde dekoru tamamlayan unsur olduğu gibi şöminenin yarattığı olumsuzlukları (duman, yakıt kontrolsüzlüğünü) ortadan kaldırır. Şöminenin içine yerleşmesiyle evde yer kaplamadan göze hitap eden gömme sobaların çeşitli modelleri vardır. Sulu modellerde (Kat Kaloriferi) şöminenin bulunduğu odayla birlikte bütün evi eşit sıcaklıkta ısıtabilirsiniz. Bu sobalarda odun dışında farklı katı yakıtları da (kömür, briket odunu, pellet odunu) gönül rahatlığıyla yakabilirsiniz.

 

5) Stratford katı yakıtlı kat kaloriferi sobası neden tercih edilmelidir?

Kat Kaloriferi sobalarında dünya markası olan Stratford, ısınma sektöründe yaptığı yüksek mühendislik çalışmaları sonucunda verimlilik ve güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmıştır. Stratford sobalarında su deposu (boyler)  üstte,yanlarda ve arkada sobaya ceket şeklinde giydirilmiştir. Kapalı bir sistem olduğu için su sirkülasyonu pompa sayesinde gerçekleşmektedir. Sistemde ayrıca ısıyı ölçebileceğiniz termometre ile verim ve soğuk su korozyonunu önleme amaçlı, sirkülasyon pompasının çalışmaya başlama ısısının ayarlanabileceği termostat mevcuttur. Bu ikinci termostat sistem kurulurken bir kez ayarlanır ve kullanım sırasında değiştirilmez. Kullanım sırasında radyatörlerde dolaşan suyun sıcaklığı soba üzerindeki termostatla yapılır. Mekanik termostatlı olan sobalarımız suyun ısısı istenilen seviyeye ulaştığında hava girişini kısarak ya da kapatarak verimlilik ve güvenlik sağlar.